O nás

U.X.B je ústecká kapela hrající covery české a slovenské rockové scěny, ale také vlastní věci.
Vznikli jsme vlastně v roce 2003 když od nás odešel sólový kytarista M.Vaněček a nahradil ho Mirek Sláma, který se nám původně upsal jenom na jeden projekt, což byla velkolepá oslava narozenin v Petrovicích na sále restaurace Radnice. Na tuhle akci jsme nazkoušeli okolo 30ti převzatých věcí, no a když už se to docela povedlo bylo nám líto jen tak to nechat uvadnout. Mirek stejně odmítl fungovat v kapele, která neustále hraje dokola (a téměř celou svoji existenci pouze na zkušebně) 10-15 vlastních věcí, takže jsme se dohodli, že zkusíme fungovat jako coverband občas si zahrejeme nějakou tu vlastní věc.
Příchod Vládi Mžourka v roce 2006 znamenal další milník v historii naší kapely. Jednak proto, že Vláďa je zdatný kytarista a druhak proto, že kapelník mohl odložit svou kytaru a věnovat se naplno zpěvu. Občas sice ještě má tendence si něco zadrnkat, ale již koketuje s dalším nástrojem, kterým by měl výlepšit náš celkový sound.
A opravdu. Od poloviny roku 2008 se již Honza objevuje na pódiu s klávesami. Nutno dodat, že jeho úsilí bylo veliké. Nelitoval dokonce ani vynaložit prostředky a bere soukromé hodiny u učitele klavíru. Tímto bychom rádi poděkovali panu učiteli za jeho trpělivost.
Také Míra přibírá další nástroje. Pro vystoupení v golfovém klubu je naše kapela nucena naším občasným producentem, propagátorem a velkým příznivcem, Tomášem Křížem, nacvičit píseň Jirky Schelingera René já a Rudolf. Proto Míra musí odložit kytaru a vzít do ruky kazoo, na které hraje v této písni, nutno dodat že bravurně, ústřední sólo. Ještě přiznává doby na zvoneček, který původně visel nad kapelníkovými vstupními dveřmi, než se zjistilo, že hraje nádherné a čisté G.
V létě 2010 se Míra naplno pustil do výstavby rodinného domu a načas vyvstal problém s jeho občasnou nepřítomností či pracovním vytížením. Přibrali jsme proto dalšího kytaristu Jirku Feana Martince, který občas Míru alternuje, a který s námi vystupuje pokud hrajeme akusticky.

V současnosti tedy fungujeme ve složení:
Jan Domecký - zpěv, kytara, klávesy
Vláďa Mžourek - sólová kytara, zpěv
Mirek Sláma - kytara, zpěv, kazoo, zvoneček
Radek Müller - baskytara, zpěv
Jakub Kovářík - bicí
Jirka Fean Martinec - kytara


Náš repertoár (podrobněji) obsahuje několik vlastních věcí a přes 100 převzatých česky zpívaných písniček od Katapultů, přes Olympic a Lucii směrem ke stylu III sestry, Visací zámek až ke Kabátům, takže můžeme hrát s přestávkami až 8 hodin. Standardní vystoupení je však většinou 6 hodin.